Daha dinamik ve daha sade bir yüz!

sd3-temaEvet bir kez daha yüz değiştirdik ve yola böyle devam etmek istedik. Bu değişimlerin asıl sebebi belki yeni tanıştığım araçlar, belki biraz merak ve belki de daha taze görünme istemek diyebilirim. Ancak dinamik olma diğerlerinde daha önde oluyor. Yeni geliştirmiş olduğum tema da göreceğiniz araçlar daha çok javascript ile desteklenmiş. Bir önceki tema zaten geçici olarak bulunduğu için üzerinde ihtiyaca yönelik fazla bir çalışama yapmakda istememiştim. Şuan kullanmaya başladığım temayı da sanalduvar3 olarak isimlendirmeye karar verdim. Yeni kullanmaya çalıştığım temalardaki özellikler genelde Türkiye’de kullanılmaya başlamamış ya da henüz birçok kişinin haberdar olmadığı araçlarla süslemeyi seviyorum. Çünkü böylelikle diğerlerinden farklı oluyorum 😀

Şimdi gelelim yeni temamızdan bahsetmeye. Aslında bu temadan daha ço kullandığım araçlardan bahsetme olacak gibi. Çünkü benim temalarda üzerinde durduğum konuda bu olur. Bir de unutmadan eklemek istediğim bu temayı seçmemdeki amaç geniş bir sayfa yapısı olması idi.

Temayı incelemeye kullanmakta olduğum Google Arama Motoru aracı ile başlayalım. Kullanmış olduğum araç sayesinde yapılan aramalar kullanıcının sayfadan ayrılamadan arama yapmasını sağlıyor. Kullanıcı aramak istediği sonucu yine arama kutusunun altına doğru uzanan sonuçları inceleyerek yapabiliyor. Buna bir de reklam dahil oluyor. Aramayı temizlemek istediğinde “X” ktusuna tıklaması yeterli oluyor. Böylelikle sonuçlar tekrar sayfadan kaldırılıp sayfa yapısı eski haline geliyor. Bu sayede kullanıcı hep sayfada kalmış oluyor hemde istediği sonuca ulaşmasını sağlamış oluyorum, bu sayede sayfa dinamik bir görünüme kavuşuyor.

google-arama-js

Sayfada kullanmaya karar verdiğim bir yenilik ise reklam kutularını küçük tutmak. Böylelikle reklam fiyatlarınız daha uygun hale getirip daha çok kişinin reklam bölümünden faydalanmasını sağlamış oluyorum. Buna pek de özellik demesek olur aslında.

twitter-sd3

Gelelim Twitter bölümümüze artık blogların olmazsa olmazı haline gelen bir bölüm aslında. Kullanıcısının her geçen gün arttığını düşünürsek ve neler yaptığınızı takip eden bir grup var ise bunu blogunuzda paylaşmanız kadar normal birşey yoktur sanırım. API sayesinde Twitter güncellemelerimi sayfamda görüntülemek gayet iyi oluyor. Hem böylelikle yeni ziyaretçilerinde, yeni twitter takipçilerim olmasını sağlamış oluyorum. Tabi bu sayede bende yeni kişilere ulaşmış oluyorum. Kısaca ziyateçi ile devamlı bir etkileşim sağlamış oluyorum.

Bunun hemen altında günümüz blogların olmazsa olmazı haline gelen sosyal ağ sitelerindeki profil takipleri için bağlantılı kutucuklar bulunuyor.

tagnetic-ds3Biraz daha aşağı inince etiket bulutu ile karşılaşıyoruz. Uzunca zamandır kullanığım, hatta belki Türk kullanıcılarından arasında ilklerden biri olduğunu düşündüğüm “wp-cumulus” eklentisinden artık bu tema için vaz geçiyorum. Bunun herhangi bir sebebi yok sadece sıradanlaşmış olan bir eklenti haline geldiği için bu sefer farklı bir eklenti olan “Tagnetic Poetry”yi kullanmak. Bu eklentinin güzel bir yönüde var. Eklentinin özelliklerinde seçenek olarak sunulan “transparent” sayesinde sayfada açılan FancyBox gibi eklentilerin görünümü engellenmemiş oluyor. Bu konuyu arıca başka bir makale ile kaleme alabilirim.

Google Connect’i daha önceden de kullanıyordum. Zaten bir çok blog yazarı artık sayfasında bu na yer vermekte.

tweetmee-sd3Gelelim “single” sayfalara. Sayfayı ilk açtığımızda görümüze çarpan “tweet” yazılı bir ikon oluyor. Evet bu da yenilerden biri. Aslında bu yabancı içerikte hazırlanan bloglarda çok ça mevcut. Hatta bunun için wordpress eklentisi hazırlanmış, ancak isteyenler için direkt kodlar da mevcut. Bu uygulama sayesinde yazılarınızı tweetmeme.com adresinde imlemeyebiliyorusunuz ve tıpkı digg’deki gibi oylanabiliyor. Biliyorum Türkçe benzerleri çokça mevcut fakat pek ön plana çıkanı yok diye düşünüyorum.

Bunun yanında bir de RSS beslemesine abonelik için yazıların başında bulunan kutuyu kullandım. Hoşuma gitti. 🙂

sd3-rss

Son olarakda yazıları sosyal ağsitelerinde paylaşmak için bir bölüm mevcut. Bu da artık sırdalar arasında biliyomrum. Fakat olması gerekenlerden biri artık. 🙂

SMCF iletişim eklentisi WpBlogDesign’da olduğu şekilde kullandım. Bunun yanında Hakkımda bölümünde FancyBox gayet şık duruyor, nasıl kullanıldığın hakkında bir makale yazmayı düşünüyorum.

olark-sd3

Ayrıca yine Türkiye’de kullanana rastlamadığım bir sistem daha sayfanın sağ alt kısmında göreceğiniz gibi Olark sistemini kullanıyorum. Beni Twitter ile takip eden yabancı bir arkadaşımın blogunda görmemin ardından ilk onun blogunda kullanmam ile deneme karar verdim.

Temada dahası var fakat birazda sizin incelemenize bırakıyororum. Yenilikleri keşfedin diye!

Peki sizin düşünceleriniz nasıl?

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

4 Responses

 1. Avatar gevv dedi ki:

  Yeni tasarım hayırlı olsun güzel sade hızlı ayrıca bilgiler içinde teşekkürler

 2. Avatar Suat dedi ki:

  Ne zaman girsem başka bir tasarım. Bazen yanlışmı girdim diyorum. Bir öneride bulunayım. Yan menüye theme swicher koy biz istediğmiz temayı seçelim 😀

 3. Avatar POLAT dedi ki:

  Tasarım güzel olmuş. Utanmasam temasını isterdim 😀

  Yanlız beğenmediğim bir noktayı belirtmek istiyorum. Yukarıdaki Reklam ve Hakkında gibi kısımlara girdiğinde sitenin header kısmındaki banner

  "sanalduvar

  tasarım için web araçları!.."

  kayboluyor. Kendin bilerek öyle mi hazırladın bilmiyorum. Ama banner olsa daha güzel olurdu…

  Güle güle kullan Veysel 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir