Maxthon Web Tarayıcısı (Browser)

Henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılmayan bir tarayıcıdan bahsedeceğim. Özellikle Çin’de popüler oldu söylenen bu tarayıcının ilginç özellikleri mevcut. Üstelik kurulumdan itibaren Türkçe dil desteği de sağlıyor. Kurulum dosyası buyutu Firefox’a göre daha küçük, sadece 5.23Mb boyuta sahip(bu biraz gazete reklamlarındaki fiyat söyleyiş tarzına benzedi). Sanırım Artık Internet Explorer çok geride kaldı diyebilirim.

Maxthon‘un bazı özelliklerinden bahsedecek olursam; mesela görüntülemiş olduğunu web sayfasında başka bir web sayfasına bağlantı(link) bulunuyorsa bu bağlantıyı tıklayıp saayfa içerisinde birkaç santim oynattıktan sonra bıraktığınızda bağlantı yeni sekmede açılıyor. Eğer giriş yaptığınız web sayfalarında çokça bağlantı varsa işinizi kolaylaştırıyor.

Maxthon‘da açmış olduğunuz bir sekmede sağ tıklayarak farenizi oynatırsanız sayfa üzerinde bir çizgi ile fare imlecinin takip ettiği yolu görebilirsiniz. Ne işe yaradığını henüz çözebilmiş değilim 🙂

Çok güzel özelliklerden biri de aynı sekmede yapmış olduğunuz gezintilere göre eğer farenizin sağ tuşuna tıklayarak yıptığınız sağa ve sola hareketler sizi önceki sayfaya veya sonraki sayfaya görütrecek. Aynı şekilde yurakı aşağı hareketleride sizi sayfa içerisinde yukarı aşağı hareketini sağlayacak.

Eğer bir Facebook hesabınızı varsa tarayıcının sol tarafında bulunan menüde bulunan bir düğme ile hesabınızdaki hareketliliği takip edebilirsiniz.

Dilerseniz tarayıcıyı kendi kullanım kolaylığınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bunu için “Araçlar” menüsünden “Maxthon Ayar Merkezi” sekmesini seçmenizle karşınıza çıkan seçeneklerden dilediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Burada da bir özellikten bahsetmek gerekirse “Gezinti” sekmesinden giriş yapacağınız saynanın uzantısına göre kısa yol ayarı yapabilirsiniz. Mesela IE’de Ctrl+Enter yaptığınızda “.com” uzantılı bir sayfa açarken Firefox’da Shift+Enter yaparsanız “.net” uzantılı bir site açabilisiniz, işte tüm bu ayarları dilediğiniz gibi bu sekmeden kendinize göre ayarlaya bilirsiniz.

İndirilme sayısına bakında yaklaşık olarak her saniye indiriliyor. Üstelik Maxthon, “Webware 100 Winer” olarak gösteriliyor. Tarayıcıyı sayfasından indirebilirsiniz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir