Sen Gel Bu OYUNUOYNA.com

İsmi eski fakat kendisi henüz çok yeni olan, oyun dünyasının yeni üyelerinden biri; oyunuoyna.com. 2004 yılında domain(alan adı) kaydı yapılmış olsa da o tarihten 2011 yılına kadar üzerinde bir çalışma yapılmamış. Henüz 8 aylık bir yayın hayatına sahip olmasına rağmen gayet iyi bir kullanıcı grafisine sahip görünüyor.

SEO açısından da üzerinde çalışılmış ve çalışılmaya devam eden bir oyun sitesi olarak görünüyor.
Bunu Google’da yapacağınız; oyun ve oyun oyna gibi kelime sonuçlarına bakarak görebilirsiniz. Hatta ben bu yazıyı yazarken tekrar kontrol ettiğimde “oyun” kelimesinde ilk sayfada yer alırken “oyun oyna” kelimesinde ikinci sırada yer alıyor.

Bu gibi sitelerde getiri çok olunca, işe girişmek isteyen rakipte bir o kadar çok oluyor. Dolayısıyla önce geçmek için Google aramaları çok önemli. İşte OyunuOyna ekibi bunun farkına varmış olmalı ki her kategoriyi ayrı bir subdomain(alt alan adı) ile kaydetmiş. Bence bu gayet mantıklı bir hareket olmuş.

OyunuOyna.Com’da istediğiniz bir oyuna tıkladığınızda  karşınıza ilk çıkan sayfada oyunun nasıl oynanacağı kısaca anlatılıyor. Hemen altında ise reklam mevcut. Reklamların istenmeden tıklanması söz konusu değil! İşte benim bir sitede aradığım da bu zaten. En nefret ettiğim konulardan biridir; istemeden bir Google reklamına tıklatılmak. İşte bunu OyunuOyna’da şimdilik görünmüyor.

Oyunun hakkında bilgiyi almaya müteakip oyunun oynamak üzere adı üstüne “oyunu oyna” düğmesi ile oyun sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Aslında kafama takılmadı değil! Neden oyuna erişmek için iki ayrı tıklama yapmak gerekiyor? Bence bu biraz kötü olmuş diyebilirim. Sanırım bunun için ayrı bir düzenleme getirebilirler.

Tasarım olarak gayet temiz yani sade bir tasarıma sahip bir oyun sitesi olmuş diyebilirim. Karma karışık oyun sitelerinden farklı olduğunu baş bölüm olan header’da Sade bir logo ile adının okunurluğunu göstermiş ayrıca biraz büyükçe tutulmuş arama kutusu ile istediğini oyuna buradan da ulaşabilirsiniz denilmiş. Keza kategoriler aynı şekilde en çok tercih edilenler en başta olacak sıralanmışlar. Bir de bu oyun siteleri sanırım araba oyunları ve 3D oyunlar yönünden bir birileri ile yarış içindeler.

Oynamaktan zevk aldığını herhangi bir oyun varsa, bunu sürekli oynama adına oyunun bulunduğu sayfaya hızlı erişim amacıyla hazırlanmış bir sayfa kısa yolu indirme düğmesi mevcut. Oynadığınız oyunun hemen altında bulunan bu düğme ile sayfanın kısa yolunu masaüstünüze indirebilir ve dilediğinizde o oyuna sayfaları dolaşmadan hemen erişebilirsiniz.

Birkaç oyun sitesini elinde barındıran ekip, görünen o ki bu alanda gayet tecrübeliler. Henüz 8 aylık olan bu bebeklerini yetiştirme konusunda da iddialı görünüyorlar.

Sözlerime son verirken size de iyi oyunlar diliyorum.

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. sansal dedi ki:

    Çok iyi bir site olduğunu biliyorum. Benimde yazılarıma konu olmuş bir sitedir. bu kadar kısa sürede, bu denli büyüme işin başında amatör değil gerçekten profesyonel olduğunu gösterir. Bildiğime göre 50 den fazla siteyi bünyesinde barındırıyor. Sitenin başarısının devam etmesini diliyorum.

  2. Recep dedi ki:

    Oyun sitesi sahibi olarak haliyle bu bahsi geçen kelimeleri takip ediyorum. Oyunuoyna.com son dönemde karşıma aramalarda çıkmaya başladı. Oyun kelimesinin tahtını sallayabilecek bir site olduğunu düşünüyorum. Sitenin kime ait olduğunu da merak etmiyor değilim 🙂 Diğer siteleri neler vs diye. Çünkü bukadar kısa sürede bu kelimelerde çıkmak ekip ve tecrübe işi.. Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir