Siteniz İçin İkon Yapın

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda. Kurumsal siteler dahi artık web2 tasarımına doğru geçiş yapmaktalar, hal boyle olunca tasarımda bazı artı çalışmalar ortaya çıkmakta. Bir website tasarımında sanki sanki bir logo ya da o siteye ait bir maskot gibi insanların o siteyi belki de o simge ile hatırlamasını sağlayan site ikonları oluyor. Dosya türünü inceledeğimiz zaman “simge” olarak karşımıza çıkan .ico uzantılı dosyalardır. Sitenin tarayıcıda adresin önünde gelen bir arma gibidir.

Bu dosyaları yapmak o kadar da kolay değildir. Aslına bakarsan .ico formatında Photoshop CS2(şuan için bunu kullanmaya devam ediyorum) programında bile bu formatta dosyayı kaydetme imkanınız mevcut değil. Dolayısı ile siteniz için uygun ikonu oluşturmada sorun yaşayabilirsiniz, özellikle de eğer grafik programı açısından sorun yaşıyorsanız.

İşte siteniz için beğendiğiniz resim dosyasını .ico fosrmatına çevirerek 16×16 boyutundaki bir simge elde elmenizi sağlayan bir site; Bradicon! Çevrim içi olarak kullanılan bu site web aracı olarak tanılamak yerinde olur. Siteye yüklediğiniz resim dosyanızı 20-30 için de size bir simge dosyası olarak geri verecektir.

<link rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon” href=”http://www.siteniz.com/images/asd.ico” />

Peki bu simge dosyasını sitenizde görüntülemeyi nasıl sağlayacaksınız. Hemen bahsedeyim! Aşağıda verdiğim kodu sitenizin “header.php” dosyasında en son “metatag”den sonra gerekli ayarları sitenize göre yaptıktan sonra yapıştırın. Hepsi bu kadar!

Artık sizin de bir ikonunuz var! 🙂

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Responses

  1. Avatar web tasarım dedi ki:

    dynamicdrive sitenin bir favicon generator aracı var. çok iyi sonuç veriyor. bilginize.

  2. Avatar _KmL_ dedi ki:

    Teşekkürler. Güzel anlatım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir