Üçüncü Nesil Android İşletim Sistemi: Honeycomb!

Froyo’nun ardından 2.3 ile Gingerbread adlı sürümünü piyasaya sunması çok geçmemişken yeni yüzü ile üçüncü neslini de tanıtan Google ekibi bugün Şubat’ın 2’si ile Android’in Honeycomb adlı sürümüne etkinlik düzenledi. Hatta ben bu yazıyı yazarken etkinlik devam ediyordu 🙂 youtube.com/android adresi üzerinden canlı yayın ile tüm dünyanın Kaliforniya – Mountain View’deki etkinliği izlemesi sağlandı.

Şuan için Tablet PC’leri hedef alan Honeycomb sürümü ile çok farklı bir görünüme sahip olan Android yazılımı özellikle widget(internetle bütünleşik çalışan araç)ların ön plana çıktığı söyleniyor.Daha önce CES(Tüketici Elektroniği Fuarı) 2011’de tanıtılan Android 3.0 Honeycomb, Tablet PC’lerin daha çok yatay pozisyonda kullanılması yönünde tasarlanmış.

Açıkçası bir akıllı telefon kullanıcısı olarak, Honeycomb’ın telefonlara nasıl uygulanacağını merak ediyorum. Aklımdan bu sürüm için telefon versiyonunun hazırlanacağından bile şüphem var! 🙂 Çünkü Tablet PC üzerinde çok farklı bir duruşa sahip olan yazılım nasıl olacakta aynı duruşu telefonlarda sergileyecek diye aklımda soru işareti var.

Android 3.0 Honeycomb Tanıtım Videosu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hPUGNCIozp0[/youtube]

Şuan için akıllı telefonlara Honeycomb canlı duvar kağıdını yüklemek mümkün. Bu duvar kağıdı Android, acaba maskot mu değiştiriyor sorusunu da akıllara getiriyor. Nedeni duvar kağıdının videosunda yatıyor.

Honeycomb Duvar Kağıdı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D54GXCEPc0s[/youtube]

İndirmek için tıklayın!

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

4 Yorum

 1. teknoloji dedi ki:

  Android gerçekten ortalığı kasıp kavuracak çok kapsamlı ve hızlı bir sistem şahsen ben geçmeyi düşünüyorum

 2. srhnyldz dedi ki:

  heryerde android. kanıma giriyolar. inat ettim almicam diye ama bu gidişle alınacaklar listesinin başına geçmek üzere androidli bir telefon 😀 birde internet paketi. laptop uda artık vitrine koyarım hahahaha

 3. Olcay BÜYÜKÇAPAR dedi ki:

  Veysel, sen mobilite üzerine yazdıkça benim ipad alasım geliyor, android mobil telefon alasım geliyor:) Aklıma karpuz kabuğu düşürüyorsun bilesin:)

 4. ebru dedi ki:

  bilgisayar devride kapanacak cok yakinda!tabletler ve cep telefonlar bu piyasayi silip supurecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir