Video Sohbette Büyük Kapışma: Google+ Hangouts vs. Facebook

Google, sosyal ağ devi Facebook’a Google Plus’ı ile darbe üzerine darbe indiriyor gibi görünüyor. Google+, kullanılmaya kısa süre önce başlamış olmasına rağmen spesifik ek özellik konusunda, Facebook’a göre proaktif durum sergiliyor. Bunu en iyi sıradan sohbetin yanı sıra video sohbet desteği vermesi ile gösterdi. Bu konuda eksik kalan Facebook, kullanıcı sayısını kaybetmemek için karşı atak yapması gerektiğini anlamış. Skype ile ortaklığa giden Facebook bu açığını gidermeyi planlıyor gibi görünüyor.

İki sosyal ağ devinin şuan için görünen karşılıklı çekişmesi; sohbet ve video sohbet üzerine gibi. Sadece video sohbet olarak görmek doğru olmaz çünkü Facebook, Grup Sohbet ile kendisini geliştirmeyi sohbet üzerine yönlendirmiş olarak görünüyor. Her ne kadar grup sohbet ile gelişmiş bir sohbet sistemi sunmuş olsa da Skype ile desteklenen “one-on-one video chat” birebir görüntülü sohbet ile Google+ Hangouts’un 10 kişi limitinin altında kalıyor.

Normal bir internet kullanıcı olarak düşündüğümde, arkadaşım ile anlık iletişim kurmamı sağlayan bir sosyal ağ diğerlerine göre daha cazip geliyor. Bunun ne kadar gelişmiş olması kullanıcı açısından daha seçici olsa da diğer arkadaşlarımın kullanmış olduğu sosyal ağın hangisi olduğu daha ayırt edici bir faktör. Yani kullanıcı kitlesi geniş olan kazanacak. Google+, Facebook’a göre şimdilik bu hizmet yönünden daha önde olsa da 750 milyon kullanıcıya sahip olması Google açısından düşündürücü olsa gerek.

Facebook kullanıcı kitlesi kazanma yönünde e-posta sağlayıcısı fark etmeden üye kaydını alırken, Google+’ın, şimdilik Gmail hesabı zorunluluğu olması kullanıcı kazanma konusunda kendi önüne adeta set çekiyor.

Daha önce “Google’a Plus Geldi, Sosyal ağlar Titredi!” başlıklı yazımda da Google’ın diğer e-posta sevisi sağlayıcılarına Google+ hizmetini açıp açmayacağı merak ettiğimi belirtmiştim.

Google’+ kullanımına Gmail hesabı zorunluğu koyulması, Apple’ın ITunes kullanma zorunluluğuna benzetiyorum. Ürün ne kadar iyi olsa da kullanıcının göbeğini kendine bağlama; günümüzün özgürlükçe düşünce tarzına ters olduğu kanısındayım. Çünkü kişilerin yıllardır kullanmakta olan e-posta adreslerini değiştirmeleri gerekiyor. Bu da kişiler için sıkıntı yaratacaktır.

Facebook ve Google+’ın karşılıklı atışması sadece video sohbet ile kalmayacaktır. Ancak başarılı olabilmek için ürün kadar pazarlamanın da iyi yapılması gerekir.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. Avatar tamereratik dedi ki:

    asıl savaş 2012’de başlayacak. Facebook arama motoru satın aldı. Kişi aramasından sonra bilgi aramasını da entegre ederse sisteme internet = facebook olur. google google+ kullanıcılarına reklam parası öderse facebook hapı yutar. düşünsene profilime koyduğum fotolar sayesinde sayfama girenlerden para kazanıcam:) ha blog site reklamım ha google+ profilimin reklamı

  2. Avatar Kitap dedi ki:

    Google+ olayı webmasterler üzerinde Seo açısından etki bırakmaya başladı bile 🙂 Sosyal Ağ açısından olmasada Seo açısından bi yerlere gelecektir Google+ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir