Android Telefon Üzerinden Program Yazmak; AIDE

AIDE

Şimdi bahdeceğim uygulama bir program yazılımcısı için biçilmez bir kaftan diyebilirim. Android telefonunuz üzerinden kodlayacağınız bir programı aynı zamanda çalıştırma imkanıda buluyorsunuz. Hatta bir programcı arkadaşıma bu konudan bahseetiğimde geçiş yapmayı düşündüğü IOS’dan vazgeçmek için bir sebep olarak gördü. Yapacağınız tek şey uygulamayı telefonunuza yüklemek ve artık kodlamaya başlamak. Sizi telefonda birşey yazdığınızı görenler mesaj çektiğinizi düşünecekler fakat onlara program yazıyorum dediğinizde “yok artık” gibi bir tepki alabilirsiniz!

Adından da aslında anlaşılacağı gibi bir IDE (Integrated Development Environment) yani entegre geliştirme ortamı. Bir çok özelliği bulunan bir uygulama. Kendi android ugulamanızı yazmak için mükemmel bir araç diyebilirim. Bu uygulama sayesinde android uygulama, java uygulama ya da java ile phonegap uygulama, C/C++, HTML5, CSS gibi dilleri kodlamanız mümkün.

Bu uygulamayı keşfetmem aslında android telefon için Eclips mevcut mu diye araştırırken oldu. Ücretsiz olarak sunulun bu uygulama için Google Play Store’da milyonun üzerinde bir indirme görünüyor. Kendi sitesinde ise 2 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor.

Uygulamayı kullanırken kullanacağınız kodlar konusunda size yardımcı oluyor. Yani Eclips’te CTRL+Space yapmış gibi. Ancak tabi ki o kadar başarılı olmasını beklemiyorum. Fakat ücretli bir sürümü de mevcut belki onda olay bir adım daha öteye gitmiş olabilir, yani bu akıllı kod tamamlama konusunda biraz daha yardımcı olabilir. Kodlama yaparken yaptığınız yazım hataları konusunda sizi uyarıyor. En güzeli ise yazmış olduğunuz kodun çıktısını hemen görebilmeniz.

Uygulamadan daha fazla bahsetmektensen size videoları izletmek istiyorum. AIDE‘nin birde twitter hesabı  var. Uygulamayı kesin inceleyin. Gerçekten bir programcının IOS’a geçmeden önce bir kez daha düşünmesine sebep olabilir. Gerçi Iphone için böyle bir uygulama mevcut mu onu bilemiyorum.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zF7mW1XjjqQ[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zRvzjwx1vHQ[/youtube]

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

3 Responses

  1. Avatar Mehmet koçak dedi ki:

    Selamün aleyküm kardeşim sizden yardım ben ne yaptımsa telefonuma rott atamadım herşeyi denedim bir türlü rootlayamadom bana bu konuda yardım edebilirmisiniz.

  2. Avatar Seda dedi ki:

    Peki resim nasil ekleyebiliriz ?

  3. Avatar Ali dedi ki:

    Ben indirdim programı ama her yazımı silip tekrar yazmak zorunda kalıyorum ilk yazdigimda farklı kelimelere çeviriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir