Değişiklik sunmak : Prezi

Sunumların etkileyici olmasını isteriz, slaytlarımızdaki yazıları dönüp de okursak o sunum olmaz elbette işkence olur izleyene, daha fazla bize! Ayrıca şunu da belirmek misyonumdur, o projeksiyon cihazından gösterdiğiniz şeyin adı maalesef  “slayt” değildir. Slayt sadece bir ekrana verilen addır. Tamamına sunum, slayt gösterisi, sunuş gibi isimler vermek en doğrusudur. Hatta prezentasyon kelimesine bile razıyım, yeter ki şuna “slayt” demeyin. Bu, koca kitaba “sayfa” demeye benziyor!

İyi bir sunumun hangi nitelikleri sahip olması gerektiğini anlatmayacağım, alternatif bir sunum geliştirme ortamını tanıtmak isterim. 2 ay kadar oldu benim de keşfim. Hatta bir iki örnek yaptım ama paylaşacak kadar iyi olmadı.

Adı prezi. Sitesi de www.prezi.com. Masaüstü yazılımını 30 gün deneyebiliyorsunuz. Ancak web tabanlı olarak site üzerinden üye olup istediğiniz kadar sunum hazırlayabiliyorsunuz. Hatta davet edeceğiniz arkadaşlarınızla aynı sunum üzerinde çalışabiliyor ya da sadece gösterim yapabiliyorsunuz. Bilgisayarınıza indirerek kayıt edebiliyorsunuz. Kendi tanıtım sunumu aşağıda, kabul edin iyi iş:)

Prezi nedir? (Video)

Yeni başlayan bir prezi kullanıcısı iseniz, karşılama ekranı ile hemen birkaç uygulama izleyip doğrudan sunum tasarımına başlayabiliyorsunuz.

prezi online sunumlarPrezi, klasik slayt sıralaması mantığı ile çalışmıyor. Birbirine bağlanan nesnelerin, belirli bir hareket sırası verilerek oynatılması ile canlanıveriyor. Uzaklaşan ve aniden yakınlaşan yazılar, birbiri ile çakışan geometrik nesneler ile capcanlı sunumlar. Youtube videoları “embed” yapılabiliyor, bilgisayarımızdan video veya görsel yükleyebiliyoruz.

Prezi ile çalışmaktan kendi adıma keyif aldım. Çok hızlı öğrenilebiliyor, birkaç özelliğini bilerek bile çarpıcı sunumlar gerçekleştirmek mümkün.

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

8 Responses

 1. Avatar Burcu dedi ki:

  Yaptığım slaytı nasıl indiririm?(Parasız)

 2. Avatar Muhammed dedi ki:

  Merhaba
  Masaüstü programının full versiyonu mevcut mu? yani cracki var mı piyasada ?

 3. Avatar preziii dedi ki:

  ya ben prezi ye üye oluyorum ama sonra log in dediğmde siteye grmyr yardım edersnz sevnrm acil.

  • Küçük bir öneri, yeniden üye olun, üye olurken yazdığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kopyalayın ve not defterine yapıştırın. Sonra tekar giriş (log in) yaparken doğrudan not defterinden kopyalayın ve yapıştırın. Yine de sorun oluyorsa, internet tarayıcı programınızın çerez (cookie) ayarlarını aktif olarak değiştirin.

 4. sanalduvar sanalduvar dedi ki:

  Olcay gerçekten işe yaracak bir yazı paylaşmışsın. Tıpkı bazı reklamlarda gördüğümüz gibi sunumlar hazırlamaya imkan veriyor, videoda gördüğüm kadarıyla. Sanırım bende bunu deneyeceğim. Teşekkür ederim

 5. Avatar mrt dedi ki:

  burada da örnek bir prezi var merak edenlere(: http://prezi.com/t1n1usphz6fw/solar-system-prezi-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir