İlham Perisi Geldi: Adobe Muse

Yıllardır, internet dünyasının genişlemesini müteakip web sitesi tasarımına merak salanların korkulu kâbuslarından olan kod yazma meselesi hep oldu, hep de olacak. Bu korkuyu yenmek için çok çeşitli yazılımlar, kullanıcılara hiç kod yazmadan web siteniz olacak dediler. Ancak birçoğu bunu tam anlamıyla başaramadı. Başaranlar da oldu elbet ama bir türlü yeterli popülariteye ulaşamadılar.

Bu sefer bu popüler söylem ve uygulama Adobe’den geldi. Hem de oldukça iddialı biçimde.
Türkçe anlamının ilham perisi olduğunu öğrendiğim muse kod adı ile beta sürümü duyurulan yazılım ile sahiden kod yazmadan site yapabiliyorsunuz. Yazılımın şu an için ücretsiz ve beta (geliştirilmeye devam edilen durum) olduğunu da belirtmek gerekir. Bu adresten yazılımı indirebilir ve uzun saçlı yakışıklı adobe yazılımcısının 10 dakikalık artistik videosunu izleyebilirsiniz. Uzun uzun bazı araçların kullanımını anlatıyor. Videonun en başında yakışıklı arkadaş, “masaüstü yayıncılık ile uğraşan nispeten grafikerliği ağır basan kişilerin, web tasarımı konusunda kod sebebi ile sıkıntı yaşadıklarını ve muse ile bu işi kotaracaklarını düşündükleri” gibi bir anlama gelen cümleler sarf ediyor.

Bu videoda, ne kadar sevdiklerini söyleyen arkadaşlar var.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=emaFCcxX2mY[/youtube]

Program arayüzü oldukça sade, araçlar insanı sıkmayacak ve incelemeye vakit ayıracak kadar az. Çoğunlukla popüler araçlar tercih edilmiş. Hemen hepsinin renk ve efektleri üzerinde oynama yapmak mümkün. Birçok web tasarımcının sitesine entegre ederken ecel terleri döktüğü lightbox uygulaması çocuk oyuncağı olmuş. Master sayfa mantığı ile her sayfada görünmesi istenen öğeleri eklemenin ardından, sadece içerikler eklenerek kolayca, onlarca sayfadan oluşan site meydana getirilebiliyor. Üç farklı site gezinim menüsü seçeneği var, üçü de şık bence. Sekmeli panelleri kullanmak kolay. En sonunda siteyi dosya menüsünden “export html” seçeneği ile komple alıyor ve web sitenizin olduğu klasöre yerleştiriyorsunuz. Çok isteyenler için html kodlarını da ekleme seçeneği eklenmiş. Örneğin facebook sosyal eklentisini ayrıca html kod ekleme kısmından ekleyebilirsiniz.

Son olarak; indirmek için air uygulamasını kullanıyor ve çok kısa sürede kurulum tamamlanıyor. Arada küçük hatalar verip programı sonlandırabiliyor, henüz beta malumunuz!

Özetle iş akış mantığı, planla, tasarla, ön izle, yayınla! Programı indirip kuracak olursanız üstteki menüsünde bu sıralamayı İngilizce olarak göreceksiniz.

Avatar

Olcay Büyükçapar

2002 eylülünden bu yana ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim ve il-ilçe milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlarda öğretmenlik, bt koordinatörlüğü, kurs eğitmenliği ve okul bt koordinatörlükleri yaptı. Halen İzmir-Aliağa'da Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eşi de kendisi gibi BT Öğretmeni. Tuna isimli 9 yaşındaki kızını çok seviyor.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir