Sosyal Medyada Nitelikli Takipçiler (Hedef Kitle)

Başta şirketler ve firmalar olmak üzere, haber sitelerinden bloglara kadar herkes için önemlidir sosyal medyada takip edilmek. Özellikle şimdilik en populeri olan Twitter ve Facebook’ta takip edilmek iyi bir geri dönüşüm sağlamakta. Bundan ötürü şirketler ve firmalar ya da bloglar çeşitli kampanyalarla takipçi sayılarını arttırma yoluna gitmeye başladılar. Çünkü takipçi sayısının fazla olması yayınlanan haberin ya da  çalışmanın daha kısa sürede yayılması demek. Bu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek artık.

Ancak takipçi sayısının fazla olmasından daha çok takipçilerin takip ettikleri firma, şirket ya da internet sitesi ile ilgili, alakalı kişiler

tarafından takibe alınması.

Neden böyle bir konuyu yazma ihtiyacı duydum?

Bazı webmaster forumlarında ya da benzer platformlarda bilmem kaç tane takipçisi olan facebook sayfasında reklam

şeklinde başlıklar görmek mümkün. Hatta takipçi sayısını arttırmak için çeşitli yazılımlar görmek mümkün. Takipçi sayısının fazla olması ile reklam verilen olma ihtimali ya da talep edilen reklam ücretinin daha yüksek olması doğal karşılanıyor gibi.

Ancak istenilen geri dönüşümü elde edebilmek için nitelikli takipçi (konuyla alakalı takipçilerin) olması sayılardan daha önemli.

Mesela bir webmaster sitesi düşünün. Bir de blog ya da portal bir sitenin yapılı ile hiç alakası olmayan 35 yaşında bir bayan düşünün. Çeşitli yazılımlarla bir şekilde bu webmaster sitesinin sosyal medya takipçileri arasına girmesi, o sitenin takipçi sayısını arttırabilir fakat yapılan paylaşımların o kişi için hiç bir anlam ifade etmemektedir.

Sanırım demek istediğim gayet açık. O webmaster sitesinin yöneticileri bilmem kaç tane takipçimiz var deyip gururlarken, reklam ücretlerini tavan yapması ya da bu siteden reklam alınması ne kadar mantıklı olabilir.

Bu vermiş olduğum webmaster sitesi olumsuz kategorisi için örnek olurken, diğer taraftan aynı bayanın bir altın ve mücevher firmasının takipçi olduğunu düşünün. Sanırım bayanlar için mücevherler vazgeçilmez ilgi alanlarındır. 🙂 Bu firma içinde olumlu bir geri dönüşüm sağlayacağı düşünülebilir.

Her ne kadar takipçi sayısı fazla olsa bile, hedef kitleye ulaşılamıyorsa, o sayının hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden reklam verenlerin takipçi sayılarının yanında nitelikli olup olmadıklarını da incelemeliler. Bloglar içinde, yazıların baştan sona ne kadar okundukları önemli desem yanlış olmaz sanırım.

İlerleyen günlerde SanalDuvar.Com‘un 5. yaşına girmesi adına bir sosyal ağ çalışması yapmayı planlıyorum. Sponsorlar eşliğinde çeşitli hediyeler dağıtılacak. Hediyelerin SanalDuvar.Com takipçilerine hitap edecek şekilde seçilmesi ya da tarafından takibe alınmak istenen kişilerin ilgi alanına girecek şekilde seçilmesine özen gösterdim. Dolayısıyla takibe alacak kişiler daha çok ulaşılmak istenen grubu oluşturacak. Bu sayede yazılarımızın istenen kişiler tarafından incelenmesi ve böylelikle paylaşılma olasılığını arttırmayı düşünüyorum. Tabi kimseyi bunun için zorlayacak değiliz, öyle değil mi? 😉

Çok yakında başlatacağım 5. yaş günü çalışmasında hediye kazanma adına bizi takip etmenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Şimdilik 9 ayrı hediye mevcut. Daha çok kazanan olması adına hediye çeşitliliği için çalışmalara devam ediyorum.

Özellikle siz ilgili takipçileri bekliyoruz.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

1 Response

  1. Avatar kemalcan dedi ki:

    güzel bir döküman elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir