Alexa Toolbar’ı Denedim ve Blog İçin Faydası Olduğunu Gördüm!

Yine bir çok yazımda olduğu gibi kendi deneyimimden bahsedeceğim. Konu malumunuz Alexa. Amaç ise uzunca bir süre yeni makale yazamamaktan kaynaklanan güncel olamamanın sonucu bir durumun zararının telasifisi. Tekrar güncel olma çalışmalarına devam ederken Alexa değerinin de yukarılara çıkması için gayret göstermek istedim. Son bıraktığımda 200.000 civarı olan, hatta belkide daha aşağısında olan Alexa sıralaması 700.000 civarlarında olduğunu gördüm. Bu bir blogger için üzücü bir olay. Hemen gereğini yapmak ve tekrar Alexa değerini üst sıralara çekmek için SanalDuvar’a olan ilgimi yeni yazılarım ile göstermeye başladım. Özgün içerik ile yazıların ard arda gelmesinin yanında bu yükselişi tetikleyici işlemler gerçekleştirmem gerekiyordu. Tıpkı enzim gibi!

Alexa değerini arttırmak için yapmam gereken işlemleri araştırmanın ardından zaman kaybetmeden uygulamaya geçtim. Bunlardan en önemlisi Alexa Toolbar idi. Genelde Google Chrome kullandığım için Alexa sitesini ziyaret ettiğimde sanırım şimdilik olsa gerek, bana “We’re sorry, but we don’t have a toolbar for your browser” yani “Üzgünüz, ancak tarayıcınız için bir toolbarımız mevcut değil” uyarısı verdi.

Bunun ardından eski bir Firefox kullanıcısı olarak Alexa’nın Firefox eklentisi indirdim ve kurdum. İşte olay bundan sonra başlıyor.

Alexa özellikle kendi arama motorunun sonuçlarını önemsemekte. Yani Alexa Toolbar ile kendi blogunuz için yaptığınız arama size artı olarak geri dönecek. Bu sebeple şöyle bir yol izlemek mantıklı geldi. Şimdi bahsedeceğim yolu aslında webmasterlerın kendi siteleri için hep yaptığını söylenir (Alexa Toolbar’ı konu almış bazı yazılarda).

Firefox‘u açıp Alexa Toolbar ile aramanızı yapın. Bu arama sonucunda kendi sitenizin olduğu sayfayı (mesela ben “sanalduvar” olarak arama yaptığımda doğal olarak ilk sırada çıkıyorum, sizde hangi kelimede üst sıralarda çıkmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz), Araçlar menüsünden Seçenekler sekmesi ile açılış sayfası olarak ayarlayın. Böylelikle Firefox uygulamasını her başlattığınızda Alexa araması ile kendi blogunuzu ziyaret etmiş olacaksınız.

Bunu gözlemleyin yaklaşık olarak 20 gün olsun bu süre içerisinde yeni yazılarınız ile blogunuzun güncelliğini koruyun. Unutmadan Alexa için en önemli diğer bir konuda; ziyaretçileri blogunuzda süre geçirmesini sağlayın. Bunun için makaleleriniz de diğer makalelerinize bağlantı verin. Video içeriğin ile bu süreyi uzatabilirsiniz bu konu ile alakalı wordpress eklentilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sonucunuzu burada yorumunuzla paylaşırsanız sevinirim.

Veysel

Veysel

Sosyal Medya ve İnternetteki gelişmeleri inceleyen, Web Tasarım Araçları, CMS(İçerik Yönetim Sistemi)leri, özellikle WordPress üzerine haberleri araştıran, 2007 yılında yayın hayatına başlayan SanalDuvar.Com'un yöneticisidir. Ana Bilim Dalı Elektrik-Elektronik Mühendisliği olan bir Sistem Mühendisidir.

İlginizi çekebilir...

7 Responses

  1. Avatar Mesut Ayık dedi ki:

    benimde alexa değerim dibe vurdu aniden ama son yaptığım bazı rütüşlar ve güncellemelerden sonra toparlanmaya başladı bahsettiğin firefox muhabbetini denemke lazım deneyip göricez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir